İNVİSALİGN (ŞEFFAF PLAK, TELSİZ ORTODONTİ)

İnvisalign tedavisi, dijital ortamda üretilen şeffaf plaklar aracılığıyla dişlerin görünüm bozukluklarını düzelten telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. İnvisalign tedavisinin diğer ortodontik tedavilerden en büyük farkı çıkarılabilir olmasının yanında fark edilmemesidir.

İnvisalign şeffaf plak tedavisi, son teknoloji ile üretilen telsiz bir aparat olarak öne çıkar. Çapraşık ve yamuk dişlerin tedavisinde kullanılan bu son teknoloji yöntem şeffaf plaklar, 3 boyutlu yazıcılar tarafından kişiye özel olarak üretilmektedir.

Estetik kaygısı olan hastaların ortodontik problemlerinin çoğunu tedavi etmek için mükemmel bir tercihtir. Alt ve üst çene kısmına takılması ile istediğiniz görünüme zahmetsiz ulaşabilirsiniz.

İnvisalign Tedavi Avantajları Nelerdir?

  • Tedavi başlangıcında dijital olarak tedavi sonucunuzun nasıl olacağını görebilirsiniz.
  • Şeffaf Plaklar diş tellerine nazaran diş fırçalamada herhangi bir zorluk yaşatmaz.
  • İnvisalign istenildiği zaman ağızdan zahmetsiz şekilde çıkarılabilir.
  • Dışarıdan bakıldığında fark edilmezler.
  • Diş teli tedavilerine nazaran daha az bakım ihtiyaç duyarlar.
  • Ağız ve diş taraması yöntemi ile yeni aparatlar üretilir.

İnvisalign Tedavi Süresi

İnvisaling şeffaf plak tedavi süresi diş tellerine benzer şekilde hastaya bağlı olarak 6 ile 30 ay arasında sürmektedir. Kontrolleri 6 hafta ile 8 hafta arasında olmakta ve ilerleme aşamasına göre plaklar değiştirilmektedir.

İnvisalign’ı Hangi Yaş Grubu Takabilir?

İnvisalign’ın gençler ve yetişkinler için uygundur. Özellikle daha az şiddetli ortodontik problemler için sabit diş tellerine iyi bir alternatif olabilir.

İnvisalign Tedavi Süreci

Sürecin ilk adımı, bir tarayıcı kullanarak dişlerinizin 3 boyutlu bir görüntüsünü yakalayacak olan diş hekimi veya ortodontiste bir ziyarettir. Bu görüntüler daha sonra ayarlayıcılarınızı yapmak ve tedaviniz boyunca dişlerinizin hareketini haritalamak için kullanılır.

Doktorunuz, tedavi bittiğinde dişlerinizin nasıl görüneceğini size gösterebilmelidir. Hizalayıcılar takılmaya hazır olduğunda, diş eti çizginize uyacak şekilde kesilir ve ortodontistiniz iyi oturup rahat olmadıklarını kontrol eder.

Tipik olarak bu hizalayıcı setini bir veya iki hafta boyunca takacaksınız, ardından dişlerinizi yavaşça yerine oturtmak için biraz farklı olacak bir sonraki sete geçeceksiniz.

İnvisalign üreticileri, diş hekiminizin veya ortodontistinizin size bir sonraki randevunuza kadar dayanması için yeterli sayıda hizalayıcı seti vermesi gerektiğini ve her bir seti ne kadar süre takmanız gerektiğini açıklamasını belirtir.

Ardından hizalayıcıları her gün 20 ila 22 saat takmanız gerekir; genç sürümler isteğe bağlı olarak mavi bir uyum göstergesi ile birlikte gelir, böylece ebeveynler çocuklarının bu önerilere uyup uymadığını izleyebilir.