PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ

Farklı nedenlere bağlı olarak eksilen veya kırılan dişlerin yeniden onarılması ve tamamlanması amacıyla yapılan estetik diş hekimliği uygulamasına protetik diş tedavisi adı verilir.

Diş veya dişlerin farklı etkenlerden dolayı kaybedilmesi durumunda ağızda ortaya çıkan boşluk, kişinin çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlarının olumsuz etkilenmesine neden olur. Tüm bunların yanı sıra estetik kaygılar da ortaya çıkabilir.

Kişinin sosyal hayattan izole olmasına neden olan bu durumda protetik diş tedavi yöntemleri devreye girer. Sağlıklı gülüşler aynı zamanda mutlululuğun da kaynağı olduğu için protetik diş tedavisinin kesinlikle ihmal edilmeksizin yerine getirilmesi son derece önemli bir konudur.

Polikliniğimizde size özel protez diş uygulamalarımızı yürüterek böylece tamamen doğal diş görünümü ve fonksiyonu elde etmek her açıdan olanaklı hale gelmektedir.

Hareketli Protezler

Dayanak dişlerin gelecek yükü kaldıramayacağı ve geniş diş eksikliği içeren durumlarda veya ağızda hiç diş olmadığında hareketli protezler uygulanmaktadır. Hasta tarafından takıp çıkarılabilen ve eksik dişlerin yerini tutan yapay bir aygıt olarak tanımlanmaktadır.

Hareketli Bölümlü Protez

Diş desteği için, dişin diş etine yakın bombeli alan altında kalan kısmına, kroşe diye adlandırılan uçlar gelerek tutuculuk sağlanmaktadır.

Total (tam) protez

Ağızda dayanak olarak alınacak hiç dişi kalmamışsa, kuvvet iletimi, destek ve tutuculuk protezin doku yüzeyine oturtulmasıyla uygulanmaktadır.

Sabit Protezler

Dişte yapılan preparasyon sonrası alınan ölçülerden elde edilen modeller üzerinde hazırlanan yapıların, ağıza uyumu sağlanarak, dişin üzerinde sabit olarak kalacak şekilde yapıştırılması ile oluşturulan protez çeşitleridir.

Kuron

Tek dişi ilgilendiren madde kayıpları ve estetik problemler için tercih edilmektedir.

Maryland Köprüler (Adeziv Köprüler)

Tek ön diş eksikliklerinde Maryland Köprüler de tedavi seçeneği olabilir.

Köprü

Birden fazla diş eksikliğinde, eksik alana en yakın dişlerin dayanak olarak kullanılması ile boşlukların telafi edildiği ve daimi olarak ağızda kalan yapılara Köprü denir.

Laminate Kron

Dişin sadece ön yüzeyinde, mine sınırları dahilinde, çok az bir preparasyon uygulanarak yapılan protetik tedavi uygulamasıdır.

Teleskop Kron

Protez yapılacak kısımla uyumsuzluk yaratacak, aşırı eğri, çapraşık ve uzamış dişler olduğunda, bu dişleri kaybetmektense boylarının kısaltılarak üzerlerine teleskop kuron denen iç içe geçen kuronlar uygulanabilmektedir.

İnley – Onley Dolgular

Onley-İnley, dişte madde kaybının aşırı olduğu fakat diş dokusunun tam krona ihtiyaç duyulmayacak kadar sağlamlığı söz konusu olduğunda en uygun tedavi yöntemidir.

İmplant Protezler

İmplant üzerine yerleştirilen veya implantlar tarafından desteklenen sabit veya hareketli protez uygulamasıdır.

All On Four Tedavisi Nedir?

All On Four implant tekniği, aşırı kemik kaybından dolayı protez kullanamayan kişilerde uygulanan ve belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir yöntemdir.

All on four dental implants tekniği sayesinde her bir çeneye sadece 4 implantın yerleştirilmesi ile tamamen dişsiz olan hastaların yeni dişlerine kavuşmaları sağlanmaktadır. All on four diş tedavisi, implant yaptırmak isteyen ancak gerekli kemik yapısına sahip olmayan hastalar için de hızlı, güvenilir ve doğal görünüm kazandıran bir yöntemdir.