PEDODONTİ

Pedodonti, diğer adı ile Çocuk Diş Hekimliği; 0 ile 12 yaş arası çocukların süt dişleri ve kalıcı dişlerindeki problemler ile ilgilenerek, bu dişlerin korunması, dişlerde oluşan rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlayan diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Bu dal ile ilgilenen, çocuk diş hekimlerine “Pedodontist” adı verilir.

Pedodontistler Hangi Durumlar ile İlgilenmektedir?

Çocuklara ağız temizliği ile ilgili eğitim verilmesi,

Sağlıklı ve düzenli beslenme eğitiminin verilmesi,

Süt dişleri ve kalıcı dişlerin koruyucu ve ortodontik tedavilerinin yapılması,

Fissür örtücü ve flour uygulaması,

Çocukların anne ve babalarına pedodonti, kontrol aralıkları ve tedavileri hakkında bilgi verilmesi,

Kalıcı ve süt dişlerinde oluşmuş olan çürüklerin tedavilerin yapılması,

Çürüklerden dolayı oluşmuş kayıplara kuron kaplama tedavisi uygulanması,

Çocukların dişlerine gerektiği durumlarda kanal tedavisi yapılması,

Travma veya darbe sonrası oluşan kırık dişlerin tedavi edilmesi,

Mecburi diş çekimlerinin gerçekleştirilmesi,

Çocukların diş eti rahatsızlıklarının tedavi edilmesi

Çocuklarda aileden gelen kalıtsal diş hastalıklarının tedavi edilmesi,

Sporcu çocuklar için spor esnasında başlarına gelebilecek olan kazalardan korumak amacıyla koruyucu ağız plaklarının yapılması gibi durumlar ile ilgilenmektedir.

Çocukların Dişleri Ne Zaman Oluşur?

Süt dişleri bebek 6-8 ay arasında iken çıkmaya başlar. 3 yaşına kadar süt dişlerinin tamamı çıkmış olur. Bebeklik döneminde ağızda 20 tane diş çıkar. Süt dişleri kalıcı dişlere oranla daha hassas, çürüklere ve aşınmalara karşı daha hassastır.

6 yaşında ise süt dişleri düşerek kalıcı dişler çıkmaya başlar. Bu da 13-14 yaşlarına kadar devam edebilmektedir. 6 yaş ile 13-14 yaş arasındaki bu diş değişim sürecine karışık dişlenme adı verilmektedir. Bu karışık dişlenme zamanında süt dişlerinde oluşan çürükler diğer kalıcı dişlerin sağlığını da etkileyebilmektedir.

Bebeklerin İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Olmalıdır?

Bebeklerde 1 yaşından sonra ilk ağız ve diş kontrolleri yaptırılmalıdır. Bu kontrol sonucunda diş hekiminizin önerdiği aralıklar ile çocuğunuzun ağız ve diş kontrollerini yaptırmalısınız. Bu şekilde düzenli kontrollere gidilerek çocuğunuzun diş sağlığını koruyabilirsiniz.

Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişlerinin birinci ve ana görevi çocukların düzgünce beslenmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda konuşmanın gelişimi de süt dişlerinin varlığıyla alakalıdır.

Süt ve daimi dişlerinin gelişimleri birbirlerine yardımcı olmalıdır. Süt dişleri yerlerine geçecek kalıcı dişlerin kapladıkları alanı korumakta ve kalıcı dişlere rehberlik etmektedir.